Talán ebben a nehéz helyzetben, amit a karantén alatt éltél át még nagyobb igényed van a mosolygásra és a nevetésre. Nemcsak saját egészséged megőrzése érdekében van szükség az öröm megélésére, hanem, hogy a családodnak és a gyerekeindnek is példát mutass arra, hogy boldogságot átélni a nehéz időkben is fontos és lehetséges.
Az arcizmokkal való kísérlet
Egy mára klasszikussá vált kísérletben két csoport azt a feladatot kapta, hogy számokat adjon össze. Az egyik csoport tagjait arra kérték, hogy a feladat végrehajtása közben vonják össze a szemöldöküket, míg a másik tagjait arra, hogy arcukon könnyű mosollyal dolgozzanak. Pusztán az arcizmok használata meghökkentő hatást gyakorolt arra, milyen nehézségűnek értékelték a résztvevők az összeadásokat: a szemöldökráncolók meggyőződése szerint sokkal több erőfeszítést igényelt a feladat, mint a mosolygók szerint. A kísérlet pontos leírást Richard Wiseman:59 másodperc könyvében találod meg.
A mosolygás ereje
A mosoly egy olyan visszaható érzelmi folyamat, amikor az arckifejezés maga is képes befolyásolni az átélt érzelmi élményt. Tehát a mosoly nem csupán kifelé mutatja meg érzelmeinket, de befelé is hat, azaz segít kellemes hangulatba hozni önmagunkat.
Amikor kicsiny gyerekeidet ébresztgeted reggeli édesded álmából vagy szerelmesen nézel a párodra, önkéntelenül elmosolyodsz és a másik szeretett személytől is mosolyt kapsz vissaz. Tehát miközben örömet adsz, örömet is kapsz.
Egy mosolygó, életenergiával teli ember könnyebben tud a hétköznapok forgatagában önmaga lenni, miközben magabiztos, sikeres benyomást kelt és bizalmat ébreszt.
A nevetés hatása
Nevetési képességed veled született tulajdonságod és mi mégis nagyon kevésszer, alig egy tucatszor élsz ezzel a stresszoldó, boldogságot adó tevékenységgel, míg a gyerekek saját maguk szórakoztatására napi 300-400-szor elmosolyodnak, nevetnek.
A tartós nevetés, az avval járó intenzív, felfokozott légcsere felér egy lazító relaxációval és a kitartó nevetés egyfajta aktív meditációvá válhat. A kacarászás kikapcsolja az elmélyülést akadályozó, önmagaddal folytatott állandó belső párbeszédet, a jelenben tart. Amikor önfeledten nevetsz, nem tudsz a múlton rágódni vagy a jövőn aggódni.
A nevetés összeköti és egymás számára rokonszenvessé teszi az embereket. A kacagás kreatívvá tesz, és ezáltal segít az akadályok leküzdésében. Fejleszti a humorérzéket és így lebontja a benned lévő gátlásokat, félénkséget.
Hahotázás hatására csökken a szervezetedben a stresszhormonok termelődése, ami lehetővé teszi, a memória erősödését és a tanulási készség növekedését. Ezért nagyon fontos, hogy a gyerekek örömet megélve tanuljanak.
A nevetés csökkenti a stressz fizikai tüneteit is, pl.: a fáradtságot, kimerültséget, így egy kiadós nevetés után energikusnak, ellazultnak érezheted magadat. Könnyebben birkózol meg az előtted álló feladatokkal.
Kacagás közben a tested telítődik endorfinnal, úgynevezett örömhormonnal, aminek köszönhetően csökken a fájdalomérzet és boldogságot élhetsz meg.
Nevess tudatosan
Az öröm kellemes érzését tudatosan is kiválthatod, így nem kell arra várnod, hogy mások megnevettessenek.
Néhány ötlet arra, hogy miként van lehetőséged előidézni mosolygást, kacagást:
-
Nézhetsz vidám filmeket, epizódokat, videókat, sorozatokat.
-
Hallgathatsz humoristák kacagásra ösztönző előadásait.
-
Tanulhatsz a gyerekeiddel újra hahotázni.
-
Egy ceruzát a fogaid közé téve szélesre húzhatod a szád és a szemed körüli nevetésizmokat, hogy a biokémiai folyamatok hatására boldognak érezhesd magad.
-
Kapcsolódhatsz KacagÓra hahota-klubjához vagy más néven nevető jóga órához, ahol a feltételek nélküli együtt kacagást gyakoroljuk a résztvevőkkel.
Mosolyogj és nevess naponta többször.
Te hányszor nevetsz egy nap? Érdemes egyszer megszámolnod!
A blogbejegyzést megtalálod itt is.